31st Annual Teacher of the Year 2019 Nominees

TeacherSchoolSubject
Jeananne SoukupAnne Sullivan ElementaryPhysical Education Teacher
Julie SundermannAnne Sullivan Elementary5th Grade Teacher
Loree EricksonAxtell Park BuildingMath & History Teacher
Rise JongelingAxtell Park BuildingArt & Science Teacher
Emily LafrentzCleveland Elementary1st Grade Teacher
Mike JonesDiscovery, Renberg, RF Pettigrew & Terry Redlin Elementary Band Director
Amber SundvoldEdison Middle SchoolChorus, Speech & Drama and ICT Teacher
Erin LarsonEdison Middle School6th Grade English Language Arts Teacher
Eva Delgado-GomezEdison Middle School7th Grade Geography Teacher
Jeremy IversenFinalistEdison Middle SchoolFinalist7th Grade Social Studies TeacherFinalist
Kayla HinschEdison Middle SchoolELL, World Language & Spanish Teacher
Jill Joyce-HazardEugene Field A+ ElementaryEarly Childhood Physical Therapist
Marla SkadsenEugene Field A+ ElementaryEarly Childhood Occupational Therapist
Amy Beth Jibben Garfield Elementary4th Grade Teacher
Holly BickleyGarfield Elementary1st Grade Teacher
Sara GohmanGarfield Elementary5th Grade Teacher
Amy BoothGeorge McGovern Middle School6th Grade Math Teacher
Eric HettingerGeorge McGovern Middle School6th Grade Social Studies Teacher
Keena FlockGeorge McGovern Middle School6th Grade Systems 44 Teacher
Amy HeinertHarvey Dunn ElementaryLibrarian
Molly RostHarvey Dunn ElementaryKindergarten Teacher
Nicole GardnerHarvey Dunn Elementary3rd Grade Teacher
Aaron DangHawthorne Elementary5th Grade Teacher
Jessi McCormickHawthorne ElementarySpecial Education Tier 2 Teacher
Jill MeekerHayward ElementaryLibrarian
Amber SmithJohn F. Kennedy ElementaryKindergarten Teacher
Amy LarsonJohn F. Kennedy ElementaryMusic Education Teacher
Kristine SmithJohn F. Kennedy ElementaryPhysical Education Teacher
Maureen BlandJohn F. Kennedy Elementary1st Grade Teacher
Brooke EstepJohn Harris ElementaryKindergarten Teacher
Rebecca RobertsJohn Harris Elementary5th Grade Teacher
Robin MedigerJohn Harris ElementaryKindergarten Teacher
Robyn CostelloJohn Harris ElementaryKindergarten Teacher
Shannon HohwielerJohn Harris ElementaryKindergarten Teacher
Shannon MerkourisJohn Harris ElementarySpecial Education & Resource Teacher
Carolyn SchroederLaura Wilder Elementary1st Grade Teacher
Nate PuntLaura Wilder Elementary3rd Grade Teacher
Lynn ThomasonFinalistLincoln High SchoolFinalistLatin & AP Latin TeacherFinalist
Chynna SmithLowell Elementary3rd Grade Teacher
Amanda KnowlerMemorial Middle SchoolWorld Language Teacher
Bailey CarmanyNew Technology High SchoolGeometry & Leadership II Teacher
George HawkinsFinalistNew Technology High SchoolFinalistAmerican History, College & Career Readiness, Government & AP Government TeacherFinalist
Jason OlsonNew Technology High SchoolYearbook, College & Career Readiness & American Experience Teacher
MaryGail MonahanNew Technology High SchoolBioLit, Leadership II & Creative Writing Teacher
John MulhairOscar Howe Elementary5th Grade Teacher
Karen LukensOscar Howe Elementary2nd Grade Teacher
Paula DeanOscar Howe Elementary1st Grade Teacher
Barb Boone-GravesPatrick Henry Middle School7th Grade Science Teacher
Lindy BellPatrick Henry Middle School8th Grade Math Teacher
Lisa PetersonPatrick Henry Middle School8th Grade Social Studies Teacher
Mallory BegtrupR.F. Pettigrew ElementaryEarly Childhood Special Education Teacher
Amanda LohrRenberg Elementary4th & 5th Grade Teacher
Ashley KrackeRF Pettigrew Elementary5th Grade Teacher
Katie RistauRF Pettigrew Elementary2nd Grade Teacher
Alisha BellRobert Frost Elementary4th Grade Teacher
Eric MillerRobert Frost Elementary4th Grade Teacher
Jessica KniggeRobert Frost ElementaryKindergarten Teacher
Brittany HamannRoosevelt High SchoolScience Teacher
Katie PesickaRoosevelt High SchoolMath Teacher
Susan BussaRoosevelt High SchoolSocial Skills Behavior Teacher
Wendy PhillipsRoosevelt High SchoolEnglish II Teacher
Heather MillerSioux Falls Lutheran SchoolPreschool Teacher
Eliana GutierrezSonia Sotomayor Elementary1st Grade Teacher
Rodrigo VasquezSonia Sotomayor Elementary5th Grade Teacher
Rosa ParsonsSonia Sotomayor ElementaryPreschool Teacher
Silvana OsorioSonia Sotomayor Elementary1st Grade Teacher
Valentina WistubaSonia Sotomayor Elementary4th Grade Teacher
Vanessa GraningSonia Sotomayor Elementary2nd Grade Teacher
Victor NaranjoSonia Sotomayor ElementaryKindergarten Teacher
Becky DavisSusan B. Anthony ElementaryKindergarten Teacher
Kathy BenzSusan B. Anthony ElementaryRISE & Kindergarten Teacher
Marrina KaunSusan B. Anthony ElementaryRISE, 2nd & 3rd Grade Teacher
Jill PowellTerry Redlin & Anne Sullivan Elementary4th & 5th Grade Reading Teacher
Andrea SukutTerry Redlin ElementarySpecial Education Head Start Teacher
Cynthia UnderbergTerry Redlin Elementary1st Grade Teacher
Fred Reiner Washington High SchoolEnglish, Speech & Theater Teacher
Meghan Wounded HeadFinalistWashington High SchoolFinalistEnglish TeacherFinalist
Michelle McIntyreWashington High SchoolEnglish Teacher
Scott GuseWashington High SchoolSocial Studies Teacher

feedback